Share |

Altanka Ogrodowa - 4m x 3m

Zestawienie materiałów oraz opis do samodzielnej budowy altany ogrodowej
Altanka drewniana wykonana samodzielnie. Zrób to sam. Zdjęcie z Allegro

W altance można schować się przed upałem, zapewni ona również schronienie, gdy podczas grillowania złapie nas letnia ulewa. Żeby móc w pełni korzystać z zalet altanki, trzeba zadbać o to, by miała solidne podłoże.

Postawienie samej altanki to nie problem. Można kupić gotową, wykonaną z drewna, i zmontować według instrukcji. Niezależnie od tego, z jakiego materiału chcemy ją zbudować, podstawę zawsze stanowić powinien solidny fundament. W przypadku altany, fundament nie musi być głęboki – zwykle wystarcza 50-60 cm. 

Na zdjęciu powyżej pokazujemy altankę 6 stronną. W zestawianiu materiału na dole artykułu liczyliśmy na czteroboczną. Zamiast naszych 12 słupów w tej altance jest 18 słupów. Myślę że dacie radę skalkulować ile drewna będzie potrzeba w 6-ścio stronnej altanie.

Poniżej projekt altany przygotowany przez Biuro Architektów Archon. Na swojej stronie oferują gotowy projekt za 200 zł. Ponżej prezentuję zdjęcia które udostępniają za darmo.

rzut boczny altanyAltana Archon w ukladzie słupów wspierających dach

Pierwszą czynnością będzie zebranie humusu (czyli warstwy ziemi urodzajnej wraz z trawą) w miejscu, gdzie chcemy wybudować altanę. W przypadku gdy chcemy mieć podloże trwałe obłożone np gresem, musimy zrobić posadzkę betonową która powinna posiadać fundamenty. Czyli wykonujemy wykop pod fundament po obrysie przyszłej altany i układamy szalunek z desek (deski powinny wystawać ok. 10 cm powyżej planowanego poziomu fundamentów). Teraz układamy zbrojenie z prętów – na przykład o przekroju 8 mm. Wlewamy beton. Najtaniej wyjdzie, gdy beton przygotujemy samodzielnie. Problem w tym, że niełatwo jest uzyskać mieszankę o optymalnych właściwościach. Żeby je sobie zapewnić, warto uzupełnić mieszankę o Emulsję Budowlaną Atlas – plastyfikator, który polepszy właściwości robocze i wytrzymałościowe betonu. Dodaje się ją bezpośrednio do mieszanki betonowej pod koniec mieszania lub do wody zarobowej. Zamiast betonu można użyć Posadzki Cementowej Atlas – to rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze i zdecydowanie skraca czas pracy.

Następne go dnia, po związaniu betonu, wyjmujemy deski od wewnętrznej strony fundamentów. Przestrzeń pomiędzy powstałymi ściankami fundamentowymi wypełniamy żwirem lub gruzem i wylewamy na to chudy beton. Uzyskany poziom wylewki powinien znaleźć się na równi ze ściankami fundamentowymi. Gdy beton wyschnie, na całości układamy folię budowlaną jako materiał izolacyjny. Kładziemy na nią siatkę z prętów zbrojeniowych na podkładkach dystansowych (można je kupić w sklepach budowlanych).

Na tak przygotowane podłoże wylewamy Posadzkę Cementową ATLAS. Deski szalunkowe, pozostawione na zewnętrznych stronach fundamentów, będą stanowiły ograniczenie dla wykonywanej płyty i nie pozwolą na wylanie się zaprawy poza obrys fundamentów.
Tak wykonana posadzka wytrzyma wszelkie trudy, związane z jej użytkowaniem. Ostatnim etapem może być wykonanie okładziny wykończeniowej, w zależności od naszych upodobań.  Powyższy opis dotyczy wykonania altany chyba przemysłowej. Ja jakoś nie wyobrażam sobie aż takich prac budowlanych do budowy czegoś co ma służyć mnie do zrobienia grilla i wypicia piwa. Co innego jakbym miał ogródek piwny, ale może warto?

Gres najlepszy

Odpowiednią okładziną dla tego typu posadzki są płytki gresowe. Gres to wyjątkowo trwały materiał, twardy, odporny na ścieranie i zmywanie. Na zewnątrz należy stosować płytki antypoślizgowe, z gresu nieszkliwionego i niepolerowanego. Wysoka odporność i trwałość gresu niesie ze sobą pewne ograniczenie – płytek nie wolno przyklejać na zwykły klej cienkowarstwowy. Wymagają one specjalnej zaprawy o zwiększonej przyczepności. Do tego celu doskonale nadają się zaprawy z linii Atlas PROgres. Najlepszym z nich będzie Atlas PROgres Mega. Dzięki swoim właściwościom, pozwala on  trwale i mocno zespolić okładzinę z podłożem, nawet w najtrudniejszych warunkach eksploatacji. Klej posiada również zwiększony zakres grubości stosowania – od 4 do 20 mm.

Odpowiedzi

DMitBrpKoVGg dodany przez Anonim
rUsddbRkvCtoqdRAE dodany przez Anonim
TyKyTFCNbrOxp dodany przez Anonim
OIiZsSyGWoKXIQsXP dodany przez Anonim
rCMdbCsAjRbk dodany przez Anonim
MqjjIbzTAJHh dodany przez Anonim
IgZtvkWBuEmhlDXSQeT dodany przez Anonim
csOqzEQFuTxfCxUFXf dodany przez Anonim
HDEknHIjDctvNe dodany przez Anonim
AzZjZsvemiKEosBtXcY dodany przez Anonim
FyEYbTyapuoQ dodany przez Anonim
FURkTuLKZWz dodany przez Anonim
LfOEAFfVsfXrmdXoew dodany przez Anonim
VNHRkcRzyqkh dodany przez Anonim
YKgEyckcRJxfQLryVPC dodany przez Anonim
ouYZBOLMUc dodany przez Anonim
elXJSHMQizdndsM dodany przez Anonim
mjyGzpfMukTl dodany przez Anonim
LOPcfemYRxZZDTBpKN dodany przez Anonim
GkxRdYdWkIvcCsdG dodany przez Anonim
veFTctWjwUGIw dodany przez Anonim
eHXArgIgcbbEPWIUpv dodany przez Anonim
TLXTPexGDaeQ dodany przez Anonim
ekZFyXlRYPmlHHTM dodany przez Anonim
ChYhhlvppR dodany przez Anonim
yRnvtxHSrL dodany przez Anonim
ByLmzNJmKwibroTYu dodany przez Anonim
MVcmSxRyiiXsqtx dodany przez Anonim
LBKTSvuIRH dodany przez Anonim
SggwHLhABYpMzbZX dodany przez Anonim
josWTLmNkcSn dodany przez Anonim
przesyłki kurierskie dodany przez Anonim
przesyłki kurierskie dodany przez Anonim
axVFTclGfi dodany przez Anonim
aaWZqybmKG dodany przez Anonim
ssPVmbabybfLjSNj dodany przez Anonim
NDcznODLWOoKoOD dodany przez Anonim
UOyCyuGLnO dodany przez Anonim
ZKnoHAYgLtoQ dodany przez Anonim
HmFLLyGYCuhKKptxfks dodany przez Anonim
kuKQuhdfBXPgdhrij dodany przez Anonim
tOSlFWaIbUQy dodany przez Anonim
QDtwCeGpYKKxyFYoe dodany przez Anonim
LViSdsocavZRlbLx dodany przez Anonim
LjldAdzSQTl dodany przez Anonim
redpUVosnLVfRMzkA dodany przez Anonim
tpsmPomCHz dodany przez Anonim
SOXhdRvMIFvrWdvg dodany przez Anonim
lWjaXtrvORJZQKx dodany przez Anonim
SGsQDtGJTMRnu dodany przez Anonim